Davis & Waddell Thornbury Recycled Aluminium Cookset 4-Piece Brown & Beige, DESCW01
Davis & Waddell Thornbury Recycled Aluminium Cookset
The Davis & Waddell Thornbury Recycled Aluminium Cookset is a beautiful and sustainably made kitchen set suitable for preparing all kinds of meals. Enrich your kitchen in style with Davis & Waddell, Australia's leading kitchenware brand for more than 20 years.
Features
- Highly durable aluminium body and phenolic handle made from 100% recycled materials
- Non-stick coating is PFOA, PTFE and PFAS free
- Suitable for all cooktops including induction
- Oven safe up to 150 degrees Celsius
- Tempered glass lids with steam vent
Specifications
- Size: Fry Pan 20cm & 26cm, Saucepan 16x8.5cm, Casserole 24x14.5cm
- Materials: Recycled Aluminium, Eco Phenolic Handle, Glass
- Made in China
#Davis & Waddell cookware #aluminium cookset #sustainable cookware
(9345869294827)
| SKU | 9345869294827 |
| Model # | DESCW01 |
| Barcode # | 9345869294827 |
| Brand | Davis & Waddell |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Assembled Length | 0.260m |
| Assembled Height | 0.150m |
| Assembled Width | 0.260m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997