Davis & Waddell Stainless Steel Oil Can 500mL Silver, F5100362
Davis & Waddell Stainless Steel Oil Can
The Davis & Waddell Stainless Steel Oil Can is a stylish and beautiful addition to your tabletop and pantry. Protect your oil from light damage and add an artful touch to your table setting with this beautiful can.
Features
- Crafted from durable stainless steel
- Easy-pour spout for controlled dispensing
- Ideal for olive oil, vegetable oil and vinegar
- Sleek design suits modern kitchens
- Practical and easy to clean
Specifications
- Size: 16x11x17.5cm
- Capacity: 500mL
- Materials: SUS304 Stainless Steel
- Made in China
- Precise temperature control: +/-0.1 degrees Celsius
- Waterproof grade: IPX 7
- Maximum water capacity: 15L
- Temperature range (20 to 90 degrees Celsius)
- Time Range: 5 mins to 9 hours
- 1200W power
- Stainless steel body and water pump cap are dishwasher safe
#Davis & Waddell #oil can #stainless steel oil can #olive oil dispenser #kitchen oil pourer #cooking accessories #kitchen essentials #oil storage
(9345869296371)
| SKU | 9345869296371 |
| Model # | F5100362 |
| Barcode # | 9345869296371 |
| Brand | Davis & Waddell |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Assembled Length | 0.160m |
| Assembled Height | 0.180m |
| Assembled Width | 0.110m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997