Davis & Waddell Bamboo Bread Box Natural, G0000880
Davis & Waddell Bamboo Bread Box
This large Davis & Waddell Bamboo Bread Box combines rustic style with functionality. With a clear viewing window and excellent ventilation, it ensures proper airflow to prevent staleness. Spacious enough for loaves and rolls, its bamboo construction means it's both practical and eco-friendly.
Features
- Large size for storing loaves and rolls
- Clear viewing window for easy access
- Excellent ventilation to prevent staleness
- Eco-friendly bamboo construction
- Rustic style that adds charm to any kitchen
Specifications
- Size: 38.5x28x19cm
- Material Composition: Bamboo, Acrylic
- Made in China
#davis & waddell bread box #bamboo bread bin #bread storage #kitchen storage box
(9345869307831)
| SKU | 9345869307831 |
| Model # | G0000880 |
| Barcode # | 9345869307831 |
| Brand | Davis & Waddell |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Assembled Length | 0.390m |
| Assembled Height | 0.190m |
| Assembled Width | 0.280m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997