Davis & Waddell 2-in-1 Electric Yoghurt Maker/Fermenter White & Grey, DES0186
Davis & Waddell 2-in-1 Electric Yoghurt Maker/Fermenter
This Davis & Waddell 2-IN-1 ELECTRIC YOGHURT MAKER / FERMENTER creates yoghurt, cheese, pickled vegetables, kimchi and more. Prepare delicious and healthy fermented foods in just 72 hours. A great way to bring digestive system supporting probiotics into your diet.
Features
- 2-in-1 electric yoghurt maker and fermenter
- Consistent temperature for reliable results
- Suitable for yoghurt, kefir and fermented foods
- Easy operation for home use
- Compact benchtop design
Specifications
- Size: 18x15.5x23.5cm / 1.8L & 1.6L Containers
- 25 watt motor
- Material Composition: BPA Free Plastic/Metal/Electronics. Bowl BPA Free PP Outside AS Plastic.
- Made in China
#davis & waddell yoghurt maker #electric yoghurt maker australia #yoghurt fermenter #home yoghurt maker #probiotic yoghurt maker #yoghurt maker appliance
(9345869173351)
| SKU | 9345869173351 |
| Model # | DES0186 |
| Barcode # | 9345869173351 |
| Brand | Davis & Waddell |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Assembled Length | 0.180m |
| Assembled Height | 0.240m |
| Assembled Width | 0.160m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997