Caribee Stinger Hydration Backpack 2L Hi-Vis, Work & Outdoor 6330
Caribee Stinger 2L Hi Vis Hydration Backpack
The Stinger 2L Hi Vis hydration backpack by Caribee features reflective Day/Night tape and includes a 2L hydration reservoir. Its slim line twin compartment design can hold your phone, keys, and other small accessories while maintaining a sleek and non-bulky appearance during use.
Specifications
- Volume: 2L
- Size: 38 x 20 x 6cm
Features
- High visibility slim line 2L Caribee hydration backpack with reflective Day/Night tape
- Includes a premium 2L TPU hydration reservoir: BPA free, phthalate & PVC free; Thermo welded seams; Low profile screw cap for easy filling; High flow mouth piece with on/off function; Taste free, odour free and uv stable
- Twin compartment slim line design keeps the reservoir's weight close to your back for great stability
- Reflective Day/Night tape increases visibility and your safety on worksites or when in use recreationally (cycling or running)
- Dual shoulder duct hydration tube ports, so you can exit the tube on the left or right side of your back
- Action Back Extreme padded harness system provides a comfortable fit
- Vented mesh shoulder straps improves air flow in hot weather
- Sternum chest strap for improved harness stability, especially if you are more active with your pack
- Detachable webbing hip belt helps keep the pack secure and in place on the move
- Front zip pocket with phone pouch
- Lower reflective cycling light loop
#Caribee #travel #gift #accessories #bag
(9315524063303)
| SKU | 9315524063303 |
| Model # | 6330 |
| Barcode # | 9315524063303 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.400m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997