Caribee Switchback Safety Hi-Vis Backpack 32L Orange, Work & Outdoor 5780
Caribee Switchback 32L D/N Safety Backpack
The Switchback safety backpack is a large capacity high visibility 32L backpack with multiple storage pockets and X pattern D/N reflective tape. The padded Action Back Extreme harness has a quick release safety function whilst reflective tape on the front, sides and harness keeps you visible in low light conditions.
Specifications
- Volume: 32L
- Dimensions: 50 x 32 x 20cm
- Meets AS/NZS and ANSI standards
Features
- Heavy duty high visibility 32L day/night safety backpack
- Twin compartment design, large main storage pocket and front accessory pocket
- Reflective X pattern day/night tape meets AS/NZS and ANSI standards
- Reflective tape on shoulder straps and side pockets for greater all round visibility
- Action Back Extreme padded harness system with sternum strap for pack stability
- Hi Vis padded shoulder straps with Quick Release safety function required for many mass transit applications
- Hydration Ready (just add a 2L or 3L reservoir)
- Front pocket organiser panel
- Oversized side water bottle/accessory pockets
- External QR compression system
#Caribee #travel #gift #accessories #bag
(9315524057807)
| SKU | 9315524057807 |
| Model # | 5780 |
| Barcode # | 9315524057807 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.030m |
| Shipping Height | 0.400m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997