Caribee Mineral King Safety Hi-Vis Backpack 32L Orange, Work & Outdoor 6476
Caribee Mineral King 32L Safety Backpack
The Caribee Mineral King safety backpack is a go-to choice for mine sites, railways, and construction sites thanks to its high visibility day night design. Utilise the front pouch to hold a helmet or extra equipment and gear to keep your hands free.
Specifications
- Volume: 32L
- Dimensions: 50 x 32 x 20cm
Features
- Heavy duty high visibility 32L safety backpack by Caribee
- Bio-form padded harness system
- Front adjustable helmet pouch with reflective X pattern tape
- Reflective tape pattern on front and side panels meets AS/NZS and ANSI standards
- Utility hip belt & sternum strap for increased pack stability & support
- Main compartment with oversized #10 zip
- Front panel stash pocket
- Velcro ID attachment points
- Side mounted radio pocket
- Hydration ready, just add a 2L or 3L reservoir
- Molle attachment points
- Side mount bottle/utility pockets
#Caribee #travel #gift #accessories #bag
(9315524064768)
| SKU | 9315524064768 |
| Model # | 6476 |
| Barcode # | 9315524064768 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.030m |
| Shipping Height | 0.400m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997