Caribee Pilbara Safety Hi-Vis Backpack 34L Work & Outdoor 11802
Caribee Pilbara 34L Safety Backpack
The Pilbara 34L safety backpack by Caribee is designed for optimal visibility and safety whist carrying your gear in comfort. Equipped with a reflective day/night X tape pattern, this backpack is perfect for worksites, construction zones, railroads and mines.
Specifications
- Volume: 34L
- Dimensions: 44 x 33 x 24cm
- Meets AS/NZS and ANSI standards
Features
- High Visibility multi compartment safety backpack
- Reflective X pattern day night tape on front pockets meets AS/NZS and ANSI standards
- Reflective Air Flow padded harness system
- Hip belt & lumbar support
- Twin main zippered storage compartments
- Adjustable internal divider panel
- Fold over safety panel flap with reflective tape pattern
- Side mount utility zip pocket
- Single side mount mesh bottle pocket
#Caribee #travel #gift #accessories #bag
(9315524118027)
| SKU | 9315524118027 |
| Model # | 11802 |
| Barcode # | 9315524118027 |
| Brand | Caribee |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.400m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997