RAPID ECO FULLSTRIP STAPLER
Eco-friendly flat clinch stapler to keep your paperwork organised while helping to protect the environment. The desktop stapler is made from 76% post-consumer recycled plastic and has plastic free, 100% recycled cardboard packaging with environmentally friendly soy based printing. It also features patented SuperFlatClinch technology that reduces paper stacks by 40%, allowing you to fit more in your binders and letter trays. Designed to staple up to 25 sheets of paper, this 100% recyclable full strip stapler is ideal for all your everyday stapling tasks.
Features
- Patented SuperFlatClinch technology reduces paper stacks by 40%
- Quick and easy to re-load staples with the top loading refill mechanism
- 100% recyclable by fully dismantling the stapler
Specifications
- Staples up to 25 sheets of paper (80 gsm)
- Colour: White & Pink
- Material: Recycled ABS & Metal
- Dimensions (W x H x D): 41 x 61 x 155mm
- Stapling depth: 70mm
- For use with 24/6 and 26/6 Rapid Strong staples
#School #Office #Stationery
(7313468123017)
| SKU | 7313468123017 |
| Model # | 0358860 |
| Barcode # | 7313468123017 |
| Brand | Rapid |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997