BOSTITCH PAPERPRO HEAVY DUTY STAPLER
Bostitch staplers take stapling to an all new level. Thanks to a patented spring-power mechanism design, most Bostitch staplers deliver 30kg of staple-driving power with the pressure of one finger.
Features
- Two-finger easy spring-powered stapling technology
- Sleek die-cast metal for lasting performance
- Lightweight build for easy frequent handling
- Staple refill window reveals a low staple supply
- Soft, rubber grip for comfortable use
- Non-slip base for stability during use
Specifications
- Staples up to 65 sheets of paper (80 gsm)
- For 25/10 PaperPro Premium staples
#School #Office #Stationery
(842048012108)
| SKU | 842048012108 |
| Model # | 315590 |
| Barcode # | 842048012108 |
| Brand | Bostitch |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.010m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997