Jean Dubost Laguiole Maison Cheese Set 3-Piece Light Horn, Whitehill MA97326
Jean Dubost Laguiole Maison Light Horn Cheese Set
Create a stylish cheese set up with this authentic 3 piece cheese set from Jean Dubost Laguiole. This set is produced with the Maison finish, the blades stamped, ground and polished with 25 manual production stages to create a high shine.
Features
- Set Contains: 1 x Cheese Cleaver, 1 x Cheese Knife, 1 x Pate Knife
- Knives are made from high grade 1.2mm stainless steel
- Handles are made from high impact, lightweight Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) plastic ensuring durability and high mechanical strength.
Specifications
- Dimensions: 25.5cm W x 1.5cm H x 11.5cm D
- Material: Stainless steel, ABS plastic
- Care Instructions: Handwashing is recommended
- Made in France
#Kitchen #Drink #Gift #Eat #Cooking #Home Decor #Bar
(3219334298015)
| SKU | 3219334298015 |
| Model # | MA97326 |
| Barcode # | 3219334298015 |
| Brand | Jean Dubost Laguiole |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Assembled Length | 0.260m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.120m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997