ATAR Notes Year 9 Science Complete Course Notes (2026-2028)
ATAR Notes Year 9 Science Complete Course Notes (2026-2028)
These Year 9 Science Notes are your comprehensive resource to everything you need to know for Year 9 Science! Told from the perspective of past high-achieving students, they break down the content for you into easy, understandable chapters that help solidify your knowledge.
These notes include:
- Plenty of diagrams for visual learning
- Clear summaries of every important concept in the Australian National Curriculum
- Break downs of key scientific theories and terminology
- Study and learning advice
- Advice for developing scientific thinking skills that will set you up for success in your senior years of high school
- Extra content from the Science as a Human Endeavour section of the syllabus
#ATARNotes #Year9Science #ScienceNotes #STEM #KaraOnline
(9781923348165)
| SKU | 9781923348165 |
| Model # | 9781923348165 |
| Barcode # | 9781923348165 |
| Brand | InStudent Publishing Pty Ltd |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Assembled Length | 0.297m |
| Assembled Height | 0.005m |
| Assembled Width | 0.210m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997