Excel Study Guide Year 9: Science
This book is specifically written for the Year 9 Australian Curriculum Science Course. The three topics (strands) covered are: Science as a Human Endeavour, Science Inquiry Skills and Science Understanding.
All the Science Understanding subtopics (substrands) are covered as follows in the chapters:
- body systems and ecosystems (Biological Sciences)
- atomic theory and chemical reactions (Chemical Sciences)
- plate tectonics (Earth and Space Sciences)
- energy on the move (Physical Sciences)
Details
- Level: Year 9
- Subject: Science
- Publication Date: February 2012
- Author(s): Geoffrey Thickett & Jim Stamell
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741253931)
| SKU | 9781741253931 |
| Model # | 9781741253931 |
| Barcode # | 9781741253931 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997