2026-2027 18-Month Diary Paperblanks Mini Week to View Hardcover EMERALD FLOWER
Paperblanks 2027 EMERALD FLOWER 18-Month Planner
Nature's Grace
Bring elegance to your planning routine with the Paperblanks 2027 EMERALD FLOWER 18-Month Planner. Covering July 2026 to December 2027, this compact week-to-view planner features stunning floral artwork and a durable hardcover design.
Inspired by an Irish book binding from 1760 that contained The Book of Common Prayer, which was the standard text for use in Anglican church services, our Emerald Flower design is decorated with rose sprays and cornucopias that call to mind the abundance of nature's harvest at Thanksgiving.
Specifications
- Date: 18 Months (July 2026 to December 2027)
- Size: Mini (9 x 14 x 1.8cm)
- Format: Week to View (Horizontal)
- 224 pages of acid-free FSC-certified 80gsm paper
- Hardcover elastic closure
- Smyth sewn binding (threaded stitching and glue, as needed)
- Language: English
Features
- Decorative printed cover paper
- 100% recycled binder boards
- Monthly planner
- Conversion tables
- Year planner
- International dialling codes
- Mini calendars
- International holidays
- World time zones
- Note-taking pages
- Name plate
- Back cover pouch
- Ribbon markers.
Why You'll Love It
- Floral artwork adds beauty to organisation
- Compact size suits travel and workdays
- Reliable hardcover lasts all year long
- Makes planning simple and inspiring
- Excellent gift for diary collectors and creatives.
#Paperblanks #EmeraldFlower #MiniPlanner #HardcoverDiary #20262027Planner #WeekToView #FloralDiary #StationeryAddict #PlannerCommunity #ElegantPlanner #PaperblanksDiary #PremiumStationery #KaraOnline
(9780349718743)
| SKU | 9780349718743 |
| Model # | 9780349718743 |
| Barcode # | 9780349718743 |
| Brand | Paperblanks |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.018m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Assembled Length | 0.140m |
| Assembled Height | 0.018m |
| Assembled Width | 0.090m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997