2026-2027 18-Month Diary Paperblanks Midi Week to View Hardcover RESTORATION
Paperblanks 2027 RESTORATION 18-Month Planner
The Queen's Binding
Add timeless sophistication to your planning with the Paperblanks 2027 RESTORATION 18-Month Planner. Running from July 2026 to December 2027, this elegant week-to-view planner features classic artwork and durable hardcover construction.
Nobility and grace are restored in our filigreed Restoration design. Originally crafted in 1675 by the Queens' Binder "A," the balance of open space and intricate elements make it a shining jewel of the period. The binding was created to hold The Government of the Tongue by Richard Allestree, provost of Eton College.
Specifications
- Date: 18 Months (July 2026 to December 2027)
- Size: Midi (12.5 x 18 x 2cm)
- Format: Week to View (Horizontal)
- 224 pages of acid-free FSC-certified 80gsm paper
- Hardcover elastic closure
- Smyth sewn binding (threaded stitching and glue, as needed)
- Language: English
Features
- Decorative printed cover paper
- 100% recycled binder boards
- Monthly planner
- Conversion tables
- Year planner
- International dialling codes
- Mini calendars
- International holidays
- World time zones
- Note-taking pages
- Name plate
- Back cover pouch
- Ribbon markers.
Why You'll Love It
- Elegant design enhances your workspace
- Durable build withstands daily use
- Keeps weekly plans clear and organised
- Premium pages feel luxurious to write on
- Excellent gift for diary and stationery lovers.
#Paperblanks #RestorationDiary #MidiPlanner #HardcoverDiary #20262027Planner #WeekToView #StationeryAddict #PlannerLover #PremiumDiary #PaperblanksPlanner #ClassicDesign #OrganisedLiving #KaraOnline
(9780349718804)
| SKU | 9780349718804 |
| Model # | 9780349718804 |
| Barcode # | 9780349718804 |
| Brand | Paperblanks |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.125m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Assembled Length | 0.180m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.125m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997