Small Premium Sketchbook by Peter Pauper Press
Here is a high-performing sketchbook that slips easily into your bag or backpack for on-the-go drawing.
Features
- Heavyweight fine-tooth paper is perfect for dry media, including pencil, charcoal, Conte crayon, and chalk pastel.
- Acid-free archival-quality paper will keep your artwork pristine for years to come.
- Sketchbook pages are micro-perforated for easy removal with clean edges.
- Sturdy hardcover book-style binding.
Specifications
- Sketchbook comes with 192 pages / 96 sheets of professional quality 128 gsm sketch paper.
- Portable sketchbook measures 14cm wide by 21.6cm high.
#gift stationery #keepsake #writing #personal journal #blank notebook
(9781441310217)
| SKU | 9781441310217 |
| Model # | 310217 |
| Barcode # | 9781441310217 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Assembled Length | 0.216m |
| Assembled Height | 0.019m |
| Assembled Width | 0.140m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997