Peter Pauper Press Journal Mid-Size - Watercolor Paisley 344236
Peter Pauper Press Mid-Size Journal Watercolor Paisley
Pick up your pen and let these invigorating paisleys inspire your creativity! Originating in ancient Persia, paisleys are droplet-shaped motifs that have captivated artists and designers for centuries. Their name pays homage to the textile-producing town of Paisley in Scotland.
Features
- Journal covers feature intricate embossing and hand-selected touches of shimmering gold foil.
- Inside, inviting pages await your pen, whether for personal reflection, sketching, or for recording favorite quotations or poems.
- Premium paper takes pen or pencil beautifully.
- Light gray lines gently guide your writing.
- A matching satin ribbon bookmark keeps your place.
- Gilded-gold edging catches the light as you turn each page.
- Complementary spine decorations and interior endsheets enhance the overall design, offering a harmonious presentation.
- Bookbound-style hardcover binding ensures durability.
Specifications
- 160 pages
- Dimensions (W x H): 16 x 21cm
- 120gsm acid-free archival quality paper
#Peter Pauper Press #School #Office #Pen
(9781441344236)
| SKU | 9781441344236 |
| Model # | 344236 |
| Barcode # | 9781441344236 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.235m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Assembled Length | 0.210m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.160m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997