Peter Pauper Press Journal Mid-Size - Tropical Dream 344229
Peter Pauper Press Mid-Size Journal Tropical Dream
Immerse your musings within the pages of this stunning journal!
Features
- Its cover depicts an exotic coastal world filled with lush flora, wonderful fauna, and a blue lagoon. Can you find the peacock, the giraffe, and the mandrills?
- Design is embossed and embellished with hand-selected touches of gold foil.
- Inside, crisp journaling pages provide plenty of space for personal reflection, sketching, or jotting down favorite quotations or poems.
- Premium paper takes pen or pencil beautifully.
- An inside back cover pocket expands to hold notes, cards, mementos, and more.
- The matching elastic closure secures your journal.
- Interior endsheets complement the overall design.
- Durable hardcover binding.
Specifications
- 160 pages
- Dimensions (W x H): 16 x 21cm
- 120gsm acid-free archival quality paper
#Peter Pauper Press #School #Office #Pen
(9781441344229)
| SKU | 9781441344229 |
| Model # | 344229 |
| Barcode # | 9781441344229 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.235m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Assembled Length | 0.210m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.160m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997