Excel Year 5-6 Selective Schools and Scholarship Tests
Excel Years 5-6 Selective Schools and Scholarship Tests
Updated to include new 'Thinking Skills' and 'Mathematical Reasoning' components
- Helpful information and tips on Selective Schools and Scholarship Tests
- Sixteen sample tests
- Four sample tests each for: Reading, Mathematical Reasoning, Thinking Skills, and Writing
Over 400 questions. Detailed answers with explanations for all questions. The best test preparation for your child.
Details
- Level: Year 5-6 Publication/Reprint Year: 2023 Format: Paperback Dimensions: 280 mm (h) x 210 mm (w) Author(s): Sharon Dalgleish, Tanya Dalgleish, Donna Gibbs, Allyn Jones & Hamish McLean
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741256307)
| SKU | 9781741256307 |
| Model # | 9781741256307 |
| Barcode # | 9781741256307 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997