Excel Revise in a Month Years 5-6 Selective Schools and Scholarship Tests
Excel Revise in a Month Selective Schools and Scholarship Tests Years 5-6
Excel Revise in a Month guides take the hard work out of studying. Maximise your child’s results in the shortest time possible. Excel makes it easy for your child.
Excel Revise in a Month Years 5-6 Selective Schools and Scholarship Tests includes:
- An introduction to the NSW Selective High School Placement Test and the ACER Scholarship Tests (Secondary Level 1)
- Covers the essential areas of these tests: Reading, Thinking Skills, Mathematical Reasoning and Writing Provides a balanced four-day-a-week program that helps you direct your child to exactly what to revise each day
- Provides a variety of exercises, real test practice and sample Selective Schools Test papers
- Fully explained answers to all questions.
Excel Revise in a Month Years 5-6 Selective Schools and Scholarship Tests will help your child revise for success with the following features:
- Key Points: provide a detailed summary of each topic, as well as helpful hints and tip
- Sample: supplies model questions and responses to all question type
- Practice Tasks: develop the necessary skills to answer questions correctly
- Real Test: allows your child to practise questions like those in the real test
- Sample Test Papers: allow your child to become familiar with the format of the papers in the Selective Schools Tests
- Suggested Time: helps prepare your child to answer questions under the time constraints of the NSW Selective High School Placement Test and the ACER Scholarship Tests
- Easy-to-use presentation.
(9781741256994)
| SKU | 9781741256994 |
| Model # | 9781741256994 |
| Barcode # | 9781741256994 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997