Australian Geographic Outdoor Adventure Binoculars ULTGW0478
Australian Geographic Outdoor Adventure Binoculars
Perfect for adventure seekers, these binoculars feature anti-glare ruby-coated lenses and a heavy-duty rubberized grip for a crystal-clear image. With magnification seven times stronger than the naked eye, the ruby-coated UV optics shield your eyes from the sun for glare-free viewing. The ergonomic rubberized grip ensures all-weather use, even in wet conditions.
Features
- Provides enhanced clarity and reduces glare for a crystal-clear viewing experience.
- Ensures a secure hold in all weather conditions, making them ideal for outdoor activities such as birdwatching, hiking, and stargazing.
- Comes with a branded Australian Geographic carry case with a shoulder strap for convenient storage and portability.
Specifications
- 7 x 50mm ruby coated lens
- Includes Australian Geographic branded carry case
#Toy #Collect #Play
(9338707115552)
| SKU | 9338707115552 |
| Model # | ULTGW0478 |
| Barcode # | 9338707115552 |
| Brand | Australian Geographic |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.370m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997