ATAR Notes Weekly Planner
An organised study routine can make all the difference. The ATAR Notes Weekly Planner is here to optimise revision and help students excel in academic goals and maintaining healthy study habits!
This notepad empowers students to:
- Plan their week by blocking out time for school subjects, revision, homework, extracurricular activities, and much-needed breaks!
- Visualise their commitments and ensure they meet deadlines without overworking themselves
- Hold themselves accountable during study time, staying on task and keeping them motivated (you can also check out our study session planners for a more detailed breakdown)
- Communicate with parents, teachers, or tutors who can help guide their studies, stay informed about their progress, and celebrate their accomplishments
- Cultivate time management skills that will serve them well in their academic future and beyond!
There's also a checklist of three key requirements for each week to ensure students balance their workload, as well as space for their top priorities to help identify their most important commitments. By focusing on what matters most, students can avoid feeling overwhelmed and structure their own pathway to academic success.
Say goodbye to last-minute cramming and procrastination and hello to effective time management, grab your Weekly Planner today!
#ATARNotes #WeeklyPlanner #StudyRoutine #StudentOrganisation #StudyTools #KaraOnline
(9781923002388)
| SKU | 9781923002388 |
| Model # | 9781923002388 |
| Barcode # | 9781923002388 |
| Brand | InStudent Publishing Pty Ltd |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Assembled Length | 0.297m |
| Assembled Height | 0.003m |
| Assembled Width | 0.210m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997