2027 Calendar David Messent Outback Australia Horizontal Wall OBC
2027 Outback Australia Wall Calendar by David Messent
Explore the rugged beauty of the Australian interior with the 2027 Outback Australia Wall Calendar by David Messent. Showcasing dramatic red landscapes, vast horizons, and remote natural wonders, this calendar captures the true spirit of the Outback. Ideal for travellers and nature lovers, it's a stunning addition to any wall in 2027.
Featuring photographs taken by well known photographer David Messent, this calendar includes:
- A 2-page year planner inside the back cover
- Significant dates (Australian, New Zealand and International)
- Australian school holidays
- Previous and forward month references
Specifications
- Date: 12 months (January to December 2027)
- Dimensions (W x H): 34 x 24cm (34 x 48cm when opened)
#OutbackAustralia #RedCentre #AustralianOutback #WallCalendar2027 #TravelPhotography #NatureCalendar #KaraOnline
(9318306140278)
| SKU | 9318306140278 |
| Model # | OBC |
| Barcode # | 9318306140278 |
| Brand | David Messent |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Assembled Length | 0.340m |
| Assembled Height | 0.005m |
| Assembled Width | 0.240m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997