WoodWick Scented Candle Sagewood & Seagrass Large 609g WW1728619
WoodWick Sagewood & Seagrass Scented Candle
Fill your home with luxe scents and the gentle glow of a candle that crackles as it burns. Featuring a natural wooden wick that emulates the soothing sound of a crackling fire, high quality soy wax blend to ensure a smooth and even burn and a premium fragrance, each WoodWick Candle is carefully crafted with passion by experienced candlemakers, dedicated to the art of luxury candles. Wicks are handcrafted for each individual candle and produce a generous wax pool with a fast fragrance release.
Fragrance notes
An airy yet complex combination of crisp citrus, ocean minerals, and white sage notes.
Specifications
- Size: Height with Lid 17.5cm, Height without lid 16.5cm, Width 10cm
- Burn time: Up to 120 hours
- Candle capacity: 609g
- Materials: Wooden wick, glass jar and a smooth blend of parafin and soy wax
Care Instructions
- Only burn candle for 3-4 hours at a time
- Trim wick to 5mm before each use by gently breaking off excess burnt wick
- Place lid back on when wax has cooled and it's not being used for a longer lasting fragrance
- Always discontinue use of candle when 1cm of wax remains
Please note that WoodWick has updated the product packaging to include a clear fragrance label, which means you may receive a product that differ slightly in appearance to the item pictured.
Home fragrance. Home decor. Gift idea.
(192833257772)
| SKU | 192833257772 |
| Model # | WW1728619 |
| Barcode # | 192833257772 |
| Brand | WoodWick |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Assembled Length | 0.100m |
| Assembled Height | 0.159m |
| Assembled Width | 0.100m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997