WoodWick Scented Candle Rosewood Medium 275g WW92025
WoodWick Rosewood Scented Candle
Fill your home with luxe scents and the gentle glow of a candle that crackles as it burns. Featuring a natural wooden wick that emulates the soothing sound of a crackling fire, high quality soy wax blend to ensure a smooth and even burn and a premium fragrance, each WoodWick Candle is carefully crafted with passion by experienced candlemakers, dedicated to the art of luxury candles.
Fragrance Notes
- Roseberry and soothing tea unite with cedarwood and smooth, musky undertones.
Specifications
- Weight: 275g
- Dimensions (W x H): 9.5 x 12cm
- Burn time of up to 60 hours
Features
- A premium blend of soy and paraffin wax
- A custom flared glass jar design with a wider opening creates an increased melted wax pool to release more fragrance consistently
- The exclusive, patented Pluswick Innovation wooden wick creates a distinctive crackle for a truly multi-sensory experience. Wicks are handcrafted for each individual candle to produce the optimum wax pool with a fast fragrance release.
Care Instructions
- Only burn candle for 3-4 hours at a time
- Trim wick to 5mm before each use by gently breaking off excess burnt wick
- Place lid back on when wax has cooled and it's not being used for a longer lasting fragrance
- Always discontinue use of candle when 1cm of wax remains
Home fragrance. Home decor. Gift idea.
(663595920254)
| SKU | 663595920254 |
| Model # | WW92025 |
| Barcode # | 663595920254 |
| Brand | WoodWick |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.125m |
| Shipping Height | 0.125m |
| Shipping Length | 0.205m |
| Assembled Length | 0.095m |
| Assembled Height | 0.120m |
| Assembled Width | 0.095m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997