Woodwick Scented Candle Mini 85g White Tea & Jasmine WW98062E
WoodWick White Tea & Jasmine Wooden Wick Scented Candle
Woodwick Mini Hourglass Candles fill your home with sophisticated scents and a soft crackle from a natural wooden wick that Crackles as it Burns. The distinctive crackle of WoodWick candles is created by a patented PLUSWICK Innovation technology, designed to ensure a safe and consistent multi-sensory experience with faster fragrance and an optimal burn while fragrancing your home with the sound of a crackling fire.
Fragrance
- This is a Citrus fragrance. Notes of pure white tea with a hint of jasmine gently blended with scents of red cedar and rose.
- Top: Bergamot, Tea Accord
- Mid: Rose, Violet, Jasmine
- Base: Cedar Wood, Amber, Musk
Specifications
- Size (W x H): 7 x 8.3cm
- Weight: 85g
- Materials: Wooden wick and lid, glass jar and a smooth blend of parafin and soy wax
Care Instructions
- Only burn candle for 3-4 hours at a time
- Trim wick to 5mm before each use by gently breaking off excess burnt wick
- Place lid back on when wax has cooled and it's not being used for a longer lasting fragrance
- Always discontinue use of candle when 1cm of wax remains
#White tea jasmine candle #WoodWick candle Australia #fresh scented candles #wooden wick candle #spa candle
(5038581056586)
| SKU | 5038581056586 |
| Model # | 98062E |
| Barcode # | 5038581056586 |
| Brand | WoodWick |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Assembled Length | 0.070m |
| Assembled Height | 0.090m |
| Assembled Width | 0.070m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997