Woodwick Scented Candle Mini 85g Island Coconut WW98115E
WoodWick Island Coconut Wooden Wick Scented Candle
Woodwick Mini Hourglass Candles fill your home with sophisticated scents and a soft crackle from a natural wooden wick that Crackles as it Burns. The distinctive crackle of WoodWick candles is created by a patented PLUSWICK Innovation technology, designed to ensure a safe and consistent multi-sensory experience with faster fragrance and an optimal burn while fragrancing your home with the sound of a crackling fire.
Fragrance
- This is a Fruity fragrance. Lush scents of juicy pineapple blended with creamy coconut create the perfect tropical treat.
- Top: Pineapple
- Mid: Coconut, Banana
- Base: Creamy, Vanilla, Musks, Sheer Fruit
Specifications
- Size (W x H): 7 x 8.3cm
- Weight: 85g
- Materials: Wooden wick and lid, glass jar and a smooth blend of parafin and soy wax
Care Instructions
- Only burn candle for 3-4 hours at a time
- Trim wick to 5mm before each use by gently breaking off excess burnt wick
- Place lid back on when wax has cooled and it's not being used for a longer lasting fragrance
- Always discontinue use of candle when 1cm of wax remains
#Coconut candle #tropical scented candles Australia #WoodWick candle #summer fragrance #wooden wick candle
(5038581056500)
| SKU | 5038581056500 |
| Model # | 98115E |
| Barcode # | 5038581056500 |
| Brand | WoodWick |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Assembled Length | 0.070m |
| Assembled Height | 0.090m |
| Assembled Width | 0.070m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997