Woodwick Scented Candle Large 609g Rouge Oud WW2654078
WoodWick Rouge Oud Wooden Wick Scented Candle
Woodwick Large Hourglass Candles fill your home with sophisticated scents and a soft crackle from a natural wooden wick that Crackles as it Burns. The distinctive crackle of WoodWick candles is created by a patented PLUSWICK Innovation technology, designed to ensure a safe and consistent multi-sensory experience with faster fragrance and an optimal burn while fragrancing your home with the sound of a crackling fire.
Fragrance
- This is an Ambery fragrance. Lush, textural aromas of damask rose, spices, and oud weave an elegant tapestry of dark floral intrigue.
- Top: Warm Cinnamon, Spicy Bergamot
- Mid: Arabic Rose, Midnight Jasmine
- Base: Oud, Dry Amber, Dark Patchouli, Rich, Cedarwood, Sandalwood, Vanilla, Musk
Specifications
- Burn time: Up to 120 hours
- Size (W x H): 10 x 17.5cm
- Candle capacity: 609g
- Materials: Wooden wick, glass jar and a smooth blend of parafin and soy wax
Care Instructions
- Only burn candle for 3-4 hours at a time
- Trim wick to 5mm before each use by gently breaking off excess burnt wick
- Place lid back on when wax has cooled and it's not being used for a longer lasting fragrance
- Always discontinue use of candle when 1cm of wax remains
#Oud candle #WoodWick Rouge Oud #luxury scented candles Australia #wooden wick candle #rich woody fragrance
(192833304346)
| SKU | 192833304346 |
| Model # | 2654078 |
| Barcode # | 192833304346 |
| Brand | WoodWick |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Assembled Length | 0.100m |
| Assembled Height | 0.180m |
| Assembled Width | 0.100m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997