Woodwick Scented Candle Ellipse 453g Rouge Oud WW2654087
WoodWick Rouge Oud Wooden Wick Scented Candle
Woodwick Ellipse Candles fill your home with sophisticated scents and a soft crackle from a natural wooden wick that Crackles as it Burns. The distinctive crackle and long, dancing flame of Ellipse WoodWick Candles is created by a patented HEARTHWICK Flame. An indulgence for your senses, enjoy rich fragrance, a crackling wick and a stylish teardrop shaped glass vessel to recreate the refined glow of a fireplace in any room in your home.
Fragrance
- This is an Ambery fragrance. Lush, textural aromas of damask rose, spices, and oud weave an elegant tapestry of dark floral intrigue.
- Top: Warm Cinnamon, Spicy Bergamot
- Mid: Arabic Rose, Midnight Jasmine
- Base: Oud, Dry Amber, Dark Patchouli, Rich, Cedarwood, Sandalwood, Vanilla, Musk
Specifications
- Burn time of approximately 30-50 hours
- Weight: 453g
- Dimensions (L x W x H): 19 x 12 x 9.2cm
- Materials: Wooden wick and lid, glass jar and a smooth blend of parafin and soy wax
Care Instructions
- Only burn candle for 3-4 hours at a time
- Trim wick to 5mm before each use by gently breaking off excess burnt wick
- Place lid back on when wax has cooled and it's not being used for a longer lasting fragrance
- Always discontinue use of candle when 1cm of wax remains
#Oud candle #WoodWick Rouge Oud #luxury scented candles Australia #wooden wick candle #rich woody fragrance
(192833304292)
| SKU | 192833304292 |
| Model # | 2654087 |
| Barcode # | 192833304292 |
| Brand | WoodWick |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Assembled Length | 0.190m |
| Assembled Height | 0.100m |
| Assembled Width | 0.120m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997