WoodWick Scented Candle Amethyst & Amber Large 609g WW1632291
WoodWick Amethyst & Amber Scented Candle
This is a Ambery fragrance. A complex blend of lavender and tuberose scents mixed with facets of amber and guaiacwood.
Fragrance Notes
- Top: Elderberries, Aromatic, Red Fruit
- Mid: Tuberose, Lavender, Spice of Life
- Base: Balsam, Guaiacwood, Amber
Specifications
- Weight: 609g
- Dimensions (W x H): 10 x 18cm
- Burn time of up to 120 hours
Features
- A premium blend of soy and paraffin wax
- A custom flared glass jar design with a wider opening creates an increased melted wax pool to release more fragrance consistently
- The exclusive, patented Pluswick Innovation wooden wick creates a distinctive crackle for a truly multi-sensory experience. Wicks are handcrafted for each individual candle to produce the optimum wax pool with a fast fragrance release.
Care Instructions
- Only burn candle for 3-4 hours at a time
- Trim wick to 5mm before each use by gently breaking off excess burnt wick
- Place lid back on when wax has cooled and it's not being used for a longer lasting fragrance
- Always discontinue use of candle when 1cm of wax remains
Home fragrance. Home decor. Gift idea.
(192833211736)
| SKU | 192833211736 |
| Model # | WW1632291 |
| Barcode # | 192833211736 |
| Brand | WoodWick |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Assembled Length | 0.100m |
| Assembled Height | 0.159m |
| Assembled Width | 0.100m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997