Uyuni Lighting Taper Flameless Candles 2 Pack 2.3 x 25cm - Nordic White NW02325-2
Uyuni Lighting Taper Candle Nordic White
The Taper Candle stands tall under the same principles of design and purpose. All of the beauty, with none of the harm.
Features
- Handmade from virgin paraffin wax
- Smooth wax
- Unscented candle
- 3D flame
- 200+ hours battery life
Specifications
- Built-in timer: 6 hours
- 2 x AAA batteries required (not included)
- Size (W x H): 2.3 x 25cm
Remote Control Extra Functions
- 4 x timer options: 4, 6, 8 & 10 hours
- 3 dimmer options
- Uyuni Remote Control is sold separately
Please note that Uyuni flameless candles made from real wax should not be stored or used at temperatures lower than 1 or above 35 degrees celcius.
#Lighting #Lamp #Candle #Reading
(5708311301537)
| SKU | 5708311301537 |
| Model # | NW02325-2 |
| Barcode # | 5708311301537 |
| Brand | Uyuni Lighting |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Assembled Length | 0.280m |
| Assembled Height | 0.060m |
| Assembled Width | 0.035m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997