Uyuni Lighting Pillar Flameless Triple Wick Candle 15.2 x 15.2 cm - Classic Ivory IV-C15218
Uyuni Lighting Pillar Flameless Triple Wick Candle 15.2 x 15.2 cm - Classic Ivory IV-C15218
Flameless LED Flickering Candles with Real Wax.
The handcrafted real wax surface of the Uyuni Candles allows you to feel and experience the comforting character of a traditional candle, while the unique 3D flame creates a gently flickering light to add a warm glow that is safe, clean, smoke- and toxin-free.
Features
- Classic Ivory smooth wax finish, hand-crafted from virgin paraffin wax
- Unscented
- Patented 3D wick with realistic flame-like flickering effect
- Built-in 6-hour timer
- LED light
- Remote control enabled (sold separately) with 4 timer functions and 3 brightness levels.
#Lighting #Lamp #Candle #Reading
(5708311300875)
| SKU | 5708311300875 |
| Model # | IV-C15218 |
| Barcode # | 5708311300875 |
| Brand | Uyuni Lighting |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Assembled Length | 0.190m |
| Assembled Height | 0.149m |
| Assembled Width | 0.150m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997