Targeting Writing Skills Year 5
Targeting Writing Skills Year 5 is a comprehensive program that teaches students the basic structure of the three main types of texts: Informative, Imaginative and Persuasive, and the fundamentals of grammar.
This book is split into 4 terms with 8 units. In every term, two units explore each text type with an annotated model text. The units are presented using a gradual release of responsibility model in which: Information is presented and explained in a detailed model. (I do) Students are supported to identify features of the model (We do) Students use the model as a guide to writing a text of their own about a given stimulus. (You do)
During the writing process students learn: to incorporate the required structure and parts of speech to plan, draft and receive feedback on their text before writing a revised draft to conduct a self-evaluation at the conclusion to determine how well they adhered to the structure and included appropriate pats of speech.
Details
- Level: Year 5
- Author: Norah Colvin
- Subject: English
- Publication Date: February 2023
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781925726282)
| SKU | 9781925726282 |
| Model # | 9781925726282 |
| Barcode # | 9781925726282 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997