Targeting Phonics Book 1
Targeting Phonics teaches by using a systematic synthetic phonics approach which follows the teaching progression recommended in the Australian and NSW Curriculums.
A unique feature of this series is the sound card page that links (using a QR code) to mini videos of the cards with an audio component to assist with correct pronunciation.
Book 1 (Years K/Prep-1) introduces the alphabet and short vowels, following a specific sequence, and supported with handwriting and spelling activities.
Details
- Level: Year 1
- Author: Norah Colvin
- Subject: English
- Publication Date: April 2022
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781925726343)
| SKU | 9781925726343 |
| Model # | 9781925726343 |
| Barcode # | 9781925726343 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997