Targeting Maths Year 2 2023 NSW Curriculum Edition
In line with the updated K-2 curriculum for the 2023 school year, we are excited to announce the launch of our new NSW Targeting Maths Year 1 2022 Edition. The new edition is fully updated, link to the new K-2 outcomes and have all the features that educators love about Targeting Maths.
Key Features:
- New 2022 design
- Aligned to the new Australian Curriculum version 9.0
- New topics including fractions of length
- More calculation strategies
- More activities
- More reasoning and communicating tasks
- Updated problem-solving pages
- Mastery checklists every few pages
- Updated challenges
Details
- Level: Year 2
- Subject: Mathematics
- Publication Date: November 2022
- Author(s): Katy Pike
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781922538871)
| SKU | 9781922538871 |
| Model # | 9781922538871 |
| Barcode # | 9781922538871 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997