Targeting Maths Problem Solving Year 5
The maths problem-solving strategies explored in this series are:
- Understand and draw the problem
- Identify the steps and choose and operation
- Make a model and use Guess, Check and Improve
- Spot and use pattern
- Make an organized list and work systematically
- Draw a picture or diagram
- Draw a table
- Work backwards and try a simpler case
- Logical Reasoning
Every unit has an open-ended investigation to encourage students to think beyond right-answers only and review questions to check that they can apply the strategy in new contexts. Answers are at the back of the book.
Details
- Level: Year 5
- Subject: Mathematics
- Publication Date: April 2022
- Author(s): Ann & Johnny Baker
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781925726329)
| SKU | 9781925726329 |
| Model # | 9781925726329 |
| Barcode # | 9781925726329 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997