Targeting Maths Homework Year 5 (2024 Edition)
The Targeting Maths Homework activity book provides Year 5 Maths revision of the Australian Curriculum Version 9.0.
This book contains 32 weekly units (8 per term) with activities in:
- Number & Algebra
- Statistics & Probability
- Measurement & Space
- Problem Solving
The workbook features:
- Traffic Light marking system: a simple colour-coded marking system enables children to record their results and provides an at-a-glance overview of their progress.
- NAPLAN*-style questions: directly match the learning in each unit and mirror question styles that frequently occur in NAPLAN testing.
- Term Reviews: each of the 8 units is followed by a term review test for assessment. Parents, carers and teachers can use these results to monitor their child’s progress and identify low-performing areas.
- Answers for all activities are supplied at the back of the book, for easy removal.
- Version 9.0 Curriculum Codes and their descriptions are provided for every unit.
Details
- Level: Year 5
- Publication Date: 2024/12/10
- Author(s): Ann & Johnny Baker
(9781925726589)
| SKU | 9781925726589 |
| Model # | 9781925726589 |
| Barcode # | 9781925726589 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997