Targeting Handwriting NSW Student Book Year 1
Targeting Handwriting NSW Year 1 Student Book gives students two pages of tracing, tracking and independent writing exercises for each letter, plus:
- lower case and upper case letters and letters in words
- punctuation practice pages for numerals 1-10
- simple sentences for students to trace and copy
- self-assessment exercises
The seahorse character highlights the placement of letters within lines. Students trace and write their own letter within the lines, and also trace and copy simple sentences.
A handy student reference for pencil grip and paper position is included on the inside back cover, and there is a fun and colourful alphabet on the back cover.
Details
- Level: Year 1
- Publication Date: 2001/01/01
- Dimensions: 300 mm (h) x 210 mm (w)
- Author: Jane Pinsker
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781740202978)
| SKU | 9781740202978 |
| Model # | 9781740202978 |
| Barcode # | 9781740202978 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997