Targeting Handwriting NSW Student Book Year 3
The Targeting Handwriting NSW Year 3 Student Book focuses on teaching the basic joins. Features of the book includes:
- diagonal joins, drop-in joins and horizontal joins
- letters that don't join
- letters with exits and entries as a useful and practical transitional stage between printing and cursive
- tracking exercises to introduce exits, entries and joins
Handwriting is one of the most crucial skills students will develop in primary school. Targeting Handwriting covers the handwriting curriculum in a clear and structured way, with content directly linked to NSW syllabus outcomes.
Writing is a vital, compelling form of communication. Children need to write every day, for a variety of purposes and for a variety of audiences. To be competent writers, their handwriting needs to be fluent and legible. The teaching of handwriting is an essential part of the writing curriculum.
Details
- Level: Year 3
- Publication Date: 2001/01/01
- Dimensions: 300 mm (h) x 210 mm (w)
- Author: Jane Pinsker
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781877085383)
| SKU | 9781877085383 |
| Model # | 9781877085383 |
| Barcode # | 9781877085383 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997