Staedtler triplus Ballpoint Pen Extra Broad Assorted Box of 6
Staedtler triplus Ballpoint Pen
These Staedtler Triplus 437X Ballpoint Pens have an ergonomic triangular barrel which makes writing for long periods of time comfortable and easy. The low-viscosity ink means they won't smudge and won't dry out, making them ideal for note-taking whether in a meeting or the classroom.
Features
- A broad 1.6mm tip
- They are perfect for general writing tasks
- They use low-viscosity, quick drying oil-based ink
- Each pen has an ergonomic triangular barrel to prevent hand fatigue
- They come in a handy, stand-up Staedtler box
- The PP barrel of these pens guarantees you long service life.
#Staedtler #School #Office #Pen
(4007817438688)
| SKU | 4007817438688 |
| Model # | 437 XBSB6 |
| Barcode # | 4007817438688 |
| Brand | Staedtler |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997