Staedtler Noris 557 10pc Maths Set
Staedtler Noris 557 10pc Maths Set comes with a variety of essential maths tools packed into a sturdy metal case. It is ideal for keeping handy at school or at home to measure angles, draw perfect circles and arcs, measure lines and more.
Features
- This set contains a 15cm ruler, 180 degrees protractor, 45 degrees and 60 degrees set squares, a sharpener, an eraser, a pencil, compass, dividers and a lettering guide.
- The compass and dividers have a short needle safety point
- The compass has a self centreing mechanism.
- Ideal for back to school
- Quality components packed in a sturdy metal storage case measuring 7.7 x 23 x 2.1cm
#Staedtler #School #Office #Pen
(4007817557112)
| SKU | 4007817557112 |
| Model # | 557 10 |
| Barcode # | 4007817557112 |
| Brand | Staedtler |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997