Rexel Premium P240 Hole Punch 2-Hole 40 Sheets Silver/Black Large 2100752
Rexel Premium P240 2-Hole Hole Punch
Ideal for those heavier office jobs, and comes with a paper alignment indicator to ensure accurate punching. It is feature rich with ergonomic design, a retractable paper guide and angled base for easy paper insertion.
Features
- Punches up to 40 sheets of paper (80gsm)
- Durable metal design, with paper alignment indicator for accurate punching
- Soft feel handle insert for comfortable operation
- Angled bottom section makes inserting paper easier
- Translucent base-pad to see confetti
- Handle lock down feature for compact storage
Specifications
- Holes: 2
- Punch capacity: 40 sheets (80gsm)
- Dimensions (W x D X H): 8 x 15 x 20.5cm
- Material: Metal
(5028252116398)
| SKU | 5028252116398 |
| Model # | 2100752 |
| Barcode # | 5028252116398 |
| Brand | Rexel |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.235m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.150m |
| Assembled Height | 0.205m |
| Assembled Width | 0.080m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997