Travel Checklist Journal: A Portable Trip Planner and Diary, Peter Pauper Press
The Travel Checklist Journal is a portable trip planner and diary. From packing your bags to making reservations, let this planner/diary keep you organised for your next trip. Once there, record your adventures!
Features
- Makes a great pre-trip planning tool and post-trip keepsake
- Start with the Vitals (Medical details, Contacts, and the Pre-trip Checklist
- Fill in the One-Month (undated) Calendar to see your plan in advance
- You'll also find a Packing List, and Don't Forget, Things I Still Need to Do, and Safety Tips/Budget sections
- Use the Itinerary and Diary fill-in pages to record your activities for up to 14 days
- Includes space for your Reflections, plus helpful Foreign Phrases and Metric Conversions.
- Opaque smooth-finish pages take pen or pencil
- Handy pocket inside the back cover
- Elastic closure.
Specifications
- 80 pages
- Dimensions (W x H): 14.6 x 21cm
- 120gsm acid-free archival quality paper
#Peter Pauper Press #School #Office #Pen
(9781441327840)
| SKU | 9781441327840 |
| Model # | 327840 |
| Barcode # | 9781441327840 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.235m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Assembled Length | 0.210m |
| Assembled Height | 0.019m |
| Assembled Width | 0.146m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997