Peter Pauper Press Travel Journal Compact Foldover 594282
Compact Foldover Travel Journal by Peter Pauper Press
The perfect companion for your next trip.
Features
- Crisp pages provide plenty of space for a travel diary, for personal musings and sketches, or for jotting down favorite quotations or poems.
- Premium acid-free archival-quality 120 gsm paper takes pen and pencil beautifully.
- Light gray lines subtly guide your writing.
- Handy pocket inside the back cover expands to hold notes, maps, tickets, and other flat items.
- Die-cut foldover cover panel closes with a magnet to secure your journal.
- Cover design features collages of travel ephemera.
- Theme is repeated on the interior endsheets.
- Durable hardcover binding.
Specifications
- 144 pages
- Dimensions (W x H): 12.7 x 17.8cm
- 120gsm acid-free archival quality paper
#Peter Pauper Press #School #Office #Pen
(9781593594282)
| SKU | 9781593594282 |
| Model # | 594282 |
| Barcode # | 9781593594282 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.235m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Assembled Length | 0.127m |
| Assembled Height | 0.159m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997