Handheld LED Lighted Magnifier from Peter Pauper Press
It's a clearer, brighter world out there with this handheld magnifier, the illumination is built right in! Professional-quality magnifier is great for reading, study, crafts, repairs, appraisals, and more.
Features
- Top-grade lens.
- Glass is scratch-resistant.
- You'll see extra-clearly with the magnifier's 3 super-bright energy-efficient LED strips!
- Magnifier design includes an ergonomic handle for comfortable use.
Specifications
- 3X magnification
- LEDs provide 80 lumens of bright, even light.
- Takes 2 AA batteries (not included).
- Magnifier measures 9-1/2'' long x 4-1/2'' wide.
- Package measures 9-3/4'' wide x 4-3/4'' high x 1'' deep.
- This product is not a toy and is not intended for children under 12 years of age.
#gift stationery #reading accessory #book accessory
(9781441339799)
| SKU | 9781441339799 |
| Model # | 339799 |
| Barcode # | 9781441339799 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Assembled Length | 0.243m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.115m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997