Peter Pauper Press Journal Oversize - Persian Mosiac 339584
Peter Pauper Press Journal Oversize
- Persian Mosiac
Striking Persian Mosaic Journal reproduces a detail of the royal mosque Isfahan, a UNESCO World Heritage site, and crown jewel of Persian architecture. Built in the 17th century, the mosque is adorned with nearly half a million intricately painted tiles.
Inside this elegant journal, 192 writing pages provide plenty of space for personal musings, sketching, or jotting down favorite quotations or poems. Thick, smooth-finish pages take pen beautifully. 120 gsm paper is acid-free and of archival quality. Subtle gray lines guide your writing.
Journal comes with a ribbon marker with which to keep your place. The cover design is embossed and embellished with gold foil and iridescent highlights. Matching spine treatment. Gold-gilded page edges. Complementary interior endsheets. Durable hardcover binding. Write expansively -- journal is a larger size: 7-1/4'' wide x 9'' high.
#School #Office #Stationery
(9781441339584)
| SKU | 9781441339584 |
| Model # | 339584 |
| Barcode # | 9781441339584 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.340m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Assembled Length | 0.184m |
| Assembled Height | 0.209m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997