Peter Pauper Press Journal Oversize - Timeless Tree, 322753
Timeless Tree Journal by Peter Pauper Press
Intriguing journal features a cover illustration by fantasy artist Stephanie Law! Originally entitled Inner Workings, the design combines the intricate rules of physics with the wonder of living, breathing nature.
Features
- Crisp writing pages provide plenty of space for personal reflections, sketching, or for recording favorite quotations or poems.
- Premium 120 gsm paper takes pen or pencil beautifully.
- Paper is acid-free and of archival quality.
- Light gray lines subtly guide your writing.
- A ribbon bookmark keeps your place.
- Cover design is illuminated with subtle gold foil highlights.
- Raised embossing adds dimensional detail.
- Matching spine treatment.
- Gilded-gold edging catches the light as you turn each page.
- Complementary interior endsheets.
- Durable hardcover binding.
Specifications
- Journal is a larger size: 18.4cm wide x 22.9cm high
- 192 pages.
#gift stationery #keepsake #writing #personal journal #blank notebook
(9781441322753)
| SKU | 9781441322753 |
| Model # | 322753 |
| Barcode # | 9781441322753 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Assembled Length | 0.230m |
| Assembled Height | 0.019m |
| Assembled Width | 0.180m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997