Peter Pauper Press Journal Oversize - Azure Dreams 320452
Azure Dreams Journal by Peter Pauper Press
Shades of calming blue, a spray of delicate flowers, and a small red bird -- all against a soft watercolor background -- bring the cover image of this dreamy journal to life.
Features
- Crisp writing pages provide plenty of space for personal reflections, sketching, or for recording favourite quotations or poems.
- Premium paper of archival quality takes pen or pencil beautifully.
- Light grey lines subtly guide your writing.
- A ribbon bookmark keeps your place.
- Cover design is embossed and embellished with gold foil.
- Matching spine treatment.
- Gilded-gold edging catches the light as you turn each page.
- Complementary interior end sheets.
Specifications
- Hardcover binding
- 120gsm acid-free paper
- 192 pages
- Dimensions (W x H): 18.4 x 22.9cm
#Peter Pauper Press #School #Office #Pen
(9781441320452)
| SKU | 9781441320452 |
| Model # | 320452 |
| Barcode # | 9781441320452 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.340m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Assembled Length | 0.184m |
| Assembled Height | 0.209m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997