Peter Pauper Press Journal Mid-Size - Gilded Tree of Life 338952
Gilded Tree of Life Journal from Peter Pauper Press
Beautiful Gilded Tree of Life Journal reproduces a gold-tooled binding designed for Thomas Hardy's novel, Tess of the d'Urbervilles, in Morocco goatskin leather.
Features
- Crisp writing pages provide plenty of space for personal reflections, sketching, or for recording favorite quotations or poems.
- Premium 120 gsm paper takes pen or pencil beautifully.
- Paper is acid-free and of archival quality.
- Light gray lines subtly guide your writing.
- A ribbon bookmark keeps your place.
- Intricate cover design is embossed and embellished with iridescent highlights and gold foil.
- Matching spine treatment.
- Gilded-gold edging catches the light as you turn each page.
- Complementary interior endsheets enhance the design.
Specifications
- Durable hardcover binding
- Journal measures 15.9cm wide x 21.6cm high
- 160 pages.
#Peter Pauper Press #School #Office #Pen
(9781441338952)
| SKU | 9781441338952 |
| Model # | 338952 |
| Barcode # | 9781441338952 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.235m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Assembled Length | 0.165m |
| Assembled Height | 0.209m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997