Peter Pauper Press Journal Mid-Size - Gilded Rosettes 324948
Gilded Rosettes Journal from Peter Pauper Press
This elegant Gilded Rosettes Journal from Peter Pauper Press reproduces a 19th-century gold-tooled binding of a volume of poems by Dante Gabriel Rossetti, who wrote, ''Bless love and hope, true soul; for we are here.''.
Features
- Crisp writing pages provide plenty of space for personal reflections, sketching, or for recording favorite quotations or poems.
- Premium 120 gsm paper takes pen or pencil beautifully.
- Paper is acid-free and of archival quality.
- Light gray lines subtly guide your writing.
- A ribbon bookmark keeps your place.
- Intricate cover details are embossed and embellished with gold foil.
- Matching spine treatment.
- Gilded-gold edging catches the light as you turn each page.
- Complementary interior endsheets enhance the design.
Specifications
- Durable hardcover binding
- Journal measures 15.9cm wide x 21.6cm high
- 160 pages.
#Peter Pauper Press #School #Office #Pen
(9781441324948)
| SKU | 9781441324948 |
| Model # | 324948 |
| Barcode # | 9781441324948 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.235m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Assembled Length | 0.165m |
| Assembled Height | 0.209m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997